Log in
inloggen bij Cement
Hulp bij wachtwoord
Geen account?
shop word lid
Home / Alle kennis / Artikelen

Hergebruik betonskelet: nut en noodzaak

Niet slopen zonder door te vragen Rob Doomen - 25 april 2025

Beton is een prachtig materiaal dat lang meegaat. Veel bestaande betonnen constructies kunnen nog eeuwenlang worden gebruikt. Toch worden er veel gebouwen gesloopt. Hoe komt dit? En waarom laten we zo veel duurzame kansen liggen? Negen vragen over het nut en de noodzaak van het hergebruik van bestaande casco's.

In het kort

Negen vragen over nut en noodzaak van het hergebruik van bestaande casco’s

  • Hoeveel staat er leeg?
  • Hoeveel wordt er gesloopt?
  • Hoeveel CO2 kun je besparen?
  • Welke elementen zijn het belangrijkst?
  • Is slopen en slim recyclen niet beter?
  • Is optopping een kans, noodzaak of probleem?
  • Wat moet je weten over een bestaande constructie?
  • Is er een goede business case te maken van het gebruik van bestaande casco’s?
  • Wat is de oplossing?

Thema Transformatie

Dit artikel is onderdeel van een themanummer van Cement over transformatie. Bekijk voor alle andere artikelen dit dossier.

We kunnen niet door blijven gaan met het maken van nieuwe betonnen gebouwen op de manier zoals we gewend zijn. Klimaatverandering door CO2-uitstoot dwingt tot aanpassing.

De uitstoot van CO2 in de bouwfase wordt voor een groot deel bepaald door constructiemateriaal en daarin is beton een grootgebruiker. De betonbranche werkt weliswaar hard aan het verduurzamen, maar nog steeds is beton een grote uitstoter van CO2, met name door het cement.

Verder geldt dat er een grote opgave ligt om nieuwe woningen te realiseren, terwijl veel gebouwen leeg staan. Toch zien we dat nog veel te veel gebouwen worden gesloopt. Aan de hand van negen vragen wordt ingegaan op nut en noodzaak van het hergebruik van gebouwcasco’s.

Volledige bericht lezen?

Het volledige item is gratis beschikbaar voor onze leden.
Nog geen lid? meld u aan bij ons netwerk.

Reacties

Meelfabriek Leiden, foto: Corentin Haubruge
Meelfabriek Leiden, foto: Corentin Haubruge

Artikelen van
Rob Doomen

x Met het invullen van dit formulier geef je Cement en relaties toestemming om je informatie toe te sturen over zijn producten, dienstverlening en gerelateerde zaken. Akkoord
Cement ©2025. All rights reserved.

Deze website maakt gebruik van cookies. Meer informatie AccepterenWeigeren